آنادایز تابلو چلنیوم اصفهان

آنادایز تابلو چلنیوم اصفهان :

یکی از پرکاربردترین تابلوهای تبلیغاتی حال حاضر که بصورت بسیار زیاد توسط صاحبین مشاغل به عنوان تابلو مغازه ، تابلو فروشگاهی و یا تابلو شرکتی سفارش داده می شود تابلو چلنیوم می باشد که از براقیت و زیبایی خارق العاده ای برخوردار است و به دلیل اینکه تابلوساز در کارگاه تابلوسازی هنگام ساخت تابلو چلنیوم ش های هندسی شکلی بر روی پلکسی ایجاد می نماید و یا از دو پلکسی با دو رنگ متفاوت استفاده می کند سبب می شود که پس از نصب تابلو چلنیوم و روشن شدن لامپ های ال ای دی یا اس ام دی ، نور متصاعد شده از تابلو به صورت اشکال هندسی متفاوت نظیر ستاره ، دایره ، کریستال ، الماس و … به چشم برخورد کند و نمای بسیار زیبایی را برای تابلو تبلیغاتی شما به ارمغان بیاورد به همین دلیل تابلو چلنیوم با نام های متفاوتی نظیر تابلو چلنیوم ساده ، تابلو چلنیوم ستاره ای ، تابلو چلنیوم الماسی ، تابلو چلنیوم کریستالی ، تابلو چلنیوم لترمکس ، تابلو چلنیوم دوبل و … نامگذاری می شوند .

علاوه بر این همه تنوع و تکنیک های متفاوت نورپردازی برای افزایش مقاومت در برابر خوردگی با عمل آنادایز کردن ، می توانید مقاومت  تابلو تبلیغاتی که به عنوان تابلو مغازه یا تابلو سر درب نصب می کنید را بالا ببرید .

حال یک سوال مطرح می شود و آن اینکه :

آنادایز کردن چیست و یا آنادایز کردن به چه عملی گفته می شود ؟

آنادایز یا (Electrochemical process) یک فرآیند شیمیایی است که بر اساس آن یک لایه اکسید به صورت کاملا طبیعی بر روی سطح فلزاتی همچون آلومینیوم شکل می گیرد ، خاصیت محافظتی و تزیینی دارد و می تواند فلزات را در برابر خوردگی محافظت کند .

عمل آنادایز چگونه صورت می گیرد ؟

به طور کلی به دو روش می توان  بر روی آلومینیوم پوشش مقاومتی پیاده سازی نمود :

1) روش آندی یا الکتروشیمیایی یا همان آنادایز :

آنادایزینگ عملی است که بر روی سطح فلزاتی همچون تیتانیوم ، روی ، تنگستن و آلومینیوم  قابل اجراست اما برای فلزهایی همچون آهن ، استیل و کربن مناسب نیست چرا که این فلزات هنگامی که فرآیند آنادایزینگ بر روی آنها اجرا می شود امکان ورقه ورقه شدن دارند زیرا آنادایز کردن منجر به تغییر بافت میکروسکوپی سطح فلزات شده و ساختار کریستالی فلز در نزدیکی سطح قرار می گیرد . لایه های آندی از مقاومت و چسبندگی بالاتری نسبت به انواع رنگ ها و روکش های فلزی دارند و در برابر ساییدگی و خوردگی  می توانند مستحکم تر عمل نمایند  . فرآیند آنادیز در یک سلول الکتروشیمیایی صورت می گیرد که این سلول از سه بخش اصلی یعنی کاتد، آند و محلول الکترولیت تشکیل شده است  و ماهیت الکترولیت هم به نوع لایه اکسیدی و خصوصیات لایه همچون قطر حفره ها و فاصله بین آنها و دیگر موارد بستگی دارد . در عمل آنادایز ، فلزی که دارای درصد خلوص بالایی باشد به عنوان آند و فلز دیگر که می تواند از نوع آلومینیوم ، سرب ، گرافیت ، تینانتوم ، پلاتین ، پلادیم ، نیکل ، تنگستن و دیگر موارد به عنوان کاتد عمل می نماید و لایه اکسید فلز آنادایز شده توسط عبور جریان مستقیم از محلول الکترولیت ، در اثر یک سری فعل و انفعالات الکتروشیمیایی ، یونهای اکسیژن در سطح آند با آلومینیوم ترکیب شده و ارتقاء می یابد و قطعه فلزی که آزمایشی است نقش آند را بازی می کند در این میان هیدروژن را در کاتد یعنی الکترود منفی و اکسیژن در سطح آند یعنی الکترود مثبت ، جریان را آزاده کرده و منجر به شکل گیری یک لایه اکسیدی می شود . البته گاهی اوقات جریان متناوب و جریان پالسی را نیز می توان بکاربرد اما ندرتاً این اتقاق رخ می دهد . عمل آنادایز با ولتاژهایی بین 15 تا 195 انجام می گیرد که بستگی به جنس فلز و الکترولیت دارد .

فیلم اکسیدی تشکیل شده در فرآیند آنادایزیک صنعتی به طور معمول ، شامل یک لایه بسیار نازک فشرده که در تماس با فلز اصلی و لایه ضخیم تر متخلخل بر روی آن است که لایه متخلخل از تعداد زیادی حفره تشکیل شده است که این حفره ها هر نوع گرد و غبار و آلایندگی ها و عوامل خورنده را جذب می کنند و زمانی که این عوامل خورنده به داخل حفره ها نفوذ کرد سبب خوردگی و ساییدگی فلزات می شوند برای همین هم پس از اعمال فرآیند آنادایز می بایست فطعات رنگ آمیزی و آبندی شوند.

2) روش شیمیایی یا کروماته کردن : این روش نیز یک نوع پوشش تبدیلی مقاومتی فلزات است که آنها را در برابر خوردگی مقاوم می کند . این روش بر روی فلزاتی همچون آلومینیوم ، کادمیوم ، روی و نقره قابل پیاده سازی است .

نحوه کروماته کردن فلزات :

پس از پاکسازی و چربی زدایی فلزات ، آنها را در محلول کروماته که شامل موادی همچون کرومات ، اسید کرومیک یا دی کرومات می باشد قرار می دهیم که بسته به نوع پایه فلز ، مدت زمان انجام عمل کروماته ، دمای مایع ، قدرت مغناطیسی ، رنگ ، میزان و ضخامت لایه ایجاد شده متغیر می باشد . برای کروماته کردن آلومینیوم با توجه به ضخامت لایه اسیدی سی ثانیه تا دو دقیقه زمان و بیست تا سی درجه سانتیگراد دما لازم است .

نحوه ساخت تابلو چلنیوم آنادایز شده :

خب گفتیم عمل آنادایز بر روی سطح فلزات مختلف خصوصاً آلومینیوم اعمال می شود و به علت اینکه تابلو چلینوم از چلنیوم که نوعی آلیاژ آلومینیومی است تشکیل شده است که می توان عمل آنادازیزینگ را برای مقاومتر کردن آن استفاده نمود .

در این روش به دلیل آلومینیومی بودن چلنیوم ، از آلومینیوم به عنوان آند و فلز دیگری را به عنوان کاتد استفاده می کنند و جریان برق مستقیماً از مایع الکترولیت عبور داده می شود و یک لایه نازک اسید بر روی چلنیوم ایجاد می گردد .

در واقع عمل آنادایز یک لایه نازک اسیدی روی چلنیوم ایجاد می کند که این لایه مقاومت ، شفافیت و زیبایی تابلو چلنیوم را چند برابر می کند و قیمت تابلو چلنیوم آنادایز شده به دلیل دوام و عمر بالا نسبت به تابلو چلنیوم آنادایز نشده بالاتر است .

البته ناگفته نماند که به جز اعمال دو روش بالا ، آلومینیوم خود در شرایط معمولی زمانی که در مجاورت با هوا قرار می گیرد اکسیدی می شود اما عمل آنادیز یا کروماته مقاومت فلز را در مقابل خوردگی به طرز چشمگیری افزایش می دهند . در حقیقت نتیجه عمل آنادایز ، ایجاد لایه ای است سخت و مقاوم با ضخامت های دلخواه که علاوه بر اینکه مقاومت فلز را در برابر خوردگی چندین برابر می کند استحکام فلز را در برابر ساییدگی نیز بالا می برد .

رنگ های آنادایز چه برتری نسبت به رنگ های پودری دارند ؟

در اعمال فرآیند آنادایز فلزات ، هر چقدر ضخامت لایه اکسیدی بیشتر باشد طول عمر آن نیز بیشتر می شود و رنگ آنادایزی سبب افزایش سختی ، دوام و مقاومت در برابر خوردگی های ناشی از هوا و آلودگی های محیطی است که از زنگ زدگی فلزات نیز حفاظت می کند و به دلیل اینکه لایه حفاظتی به صورت الکتروشیمیایی است این لایه به قسمتی از ماده تبدیل می شود که مانند سایر پوشش ها از سطح جدا نمی شود و پوسته پوسته نمی گردد اما رنگ ها و پوشش های پودری به راحتی در مقابل اشعه ماورالبنفش و مواد مخرب ناشی از آلودگی های محیطی در طول زمان دچار پوسیدگی ، پوسته پوسته شدن می شوند و از روی سطح جدا می گردند . رنگ و پوشش پودری هر دو از رزین ساخته می شوند و خواص فیزیکی و حفاظتی هر دو یکسان است و مزایایی که نسبت به رنگ های آنادایزی دارند فقط تنوع رنگ بیشتر می باشد .

علل و عوامل آنادایز نمودن سطوح به خصوص سطوح آلومینیومی :

1) افزایش مقاومت در برابر خوردگی :

زمانی که آلومینیوم به عنوان یک آند در فرآیند آنالیز قرار داده می شود با ایجاد پوشش اکسیدی بر روی آن محافظت فلز را در برابر عوامل جوی بالا می برد .

2) قدرت چسبندگی رنگ بر روی فلز را بالا می برد :

لایه اکسیدی سبب ایجاد سطح فعال شیمیایی شده و زمینه متصاعدی را برای فرآیند رنگ پذیری آماده می سازد .

3) به عنوان یکی از مراحل آبکاری :

تخلخلی که در پوشش اکسیدی آندی وجود دارد سبب افزایش قابلیت آبکاری قطعات آلومینیومی می شود .

4) عایق کاری :

اکسید آلومینیوم به دلیل نارسانا بودن همچون عایق عمل می کند و می تواند در برابر ولتاژهای بالا مقاومت داشته باشد و هر چه آلیاژ فلز آنادایز شده دارای جنس با کیفیت تر و ضخامت بالاتر باشد عایق پذیری آن نیز بیشتر می شود .

5) کاهش ضریب انتقال حرارت  :

 لایه اکسیدی آندی در ضخامت های بالاتر از 30 میکرون سبب می شود تا مقاومت فلزات از جمله آلومینیوم در برابر حرارت افزایش یابد . فرآیند آنادایز چلنیوم نیز سبب می شود که تابلوی ساخته شده در مقابل اشعه UV مقاومت بالایی داشته باشد و بتواند زیبایی و براقیت خود را برای مدت زمان طولانی حفظ کند .

6) افزایش مقاومت سایشی :

فرآیند آنادایز یک پوشش با ضخامت های متعدد را بر روی فلز ایجاد می کند که سختی و مقاومت فلز در برابر سایش و خوردگی را افزایش می دهد .

7) باعث ایجاد نمای شیک و براق می شود که می تواند در دکوراسیون و تزینات مورد استفاده واقع شود .

تابلوسازی صابر اصفهان

شماره پشتیبانی : 09133568689
دیدگاه‌ها 0

*
*

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟
پشتیبانی آنلاین ایتا