مدل رنگ CMYK چيست؟

مدل رنگ CMYK كه به آن “چهار رنگ” نيز گفته مي شود نوعي از تركيب رنگ است كه از آن در چاپ افست استفاده مي شود. در اين مدل كليه رنگ ها از تركيب چهار رنگ فيروزه اي (Cyan) ارغواني (Magenta)  رنگ زرد (Yellow) و رنگ سياه (BlackOrKey) كه به اختصار به آنها CMYK گفته مي شود بوجود مي آيد.

هر كدام از اين رنگها مي تواند داراي غلظت 1 تا 100 باشد.

از تركيب اين چهار رنگ ساير رنگ ها ساخته مي شوند (صد ميليون رنگ 100*100*100*100) .

تركيب اين رنگها بر روي كاغذ انجام مي شود. يعني رنگ اول بر روي كاغذ چاپ مي شود و سپس رنگ دوم بر روي رنگ اول چاپ مي شود و الي آخر و چون اين رنگ ها شفاف هستند آنچه در نهايت ديده مي شود تركيب چهار رنگي است كه بر روي هم و با غلظت هاي مختلف چاپ شده اند.

توجه داشته باشيد كه در اين مدل، رنگ سفيد وجود ندارد و در واقع رنگ سفيد همان رنگ كاغذ است. يعني جايي كه هيچ رنگي وجود نداشته باشد رنگ سفيد ديده مي شود البته به شرطي كه كاغذ شما سفيد باشد.

همانطور كه مي دانيد بنا بر اصول فيزيك رنگ هاي اصلي 3 رنگ هستند اما چرا در اين مدل چهار رنگ وجود دارد ؟ به صورت تئوريك اگر سه رنگ اصلي با غلظت كامل با هم تركيب شوند بايد رنگ مشكي بوجود آيد اما در عمل چنين نيست و از تركيب سه رنگ اصلي (C,M,Y) رنگ كبود يا بادمجاني بوجود مي آيد براي اينكه اين مشكل بر طرف شود رنگ چهارم كه همان مشكي است به سه رنگ اصلي اضافه مي شود.

توجه داشته باشيد كه مدل رنگي كه مانيتور از آن استفاده مي كند RGB است (قرمز ، سبز ، آبي). كه در آن هر رنگ مي تواند از 1 تا 255 غلظت داشته باشد (حدوداً 16 ميليون رنگ 255*255*255) . اگر اين عدد را با صد ميليون رنگ در مدل CMYK مقايسه كنيم به نظر مي رسد كه مدل رنگ CMYk داراي تعداد رنگ بيشتري است اما در عمل چنين نيست و بسياري از رنگ هايي كه در مدل RGB وجود دارد و در مانيتور ديده مي شود در مدل CMYK وجود ندارد! علت اين امر تكراري بودن بسياري از رنگها در 100 ميليون رنگِ مدل CMYK است. بنابراين در اكثر مواقع اگر عكسي با مدل رنگ RGB را به مدل رنگ CMYK تبديل كنيم متوجه مي شويم كه از شفافيت و زيبايي عكس كاسته مي شود. هميشه فراچشم داشته باشيد كه حتي اگر فايل را در مدل رنگ CMYK طراحي كرده باشيد باز هم رنگ چاپي كار شما با آنچه در مانيتور ميبينيد متفاوت خواهد بود چون اساساً سيستم مانيتور بر مبناي RGB است و توان نمايش دقيق CMYK را ندارد. (همانطور كه سيستم چاپ افست هم توان چاپ رنگ هاي RGB را ندارد).

در مدل رنگ CMYK رنگهایی نظير طلايي، نقره اي، سفيد (چاپ شده بر روي كاغذ يا مقواي غير سفيد) و رنگهاي اكليلي و براق وجود ندارد. پس اگر در يك كار چاپ شده با تكنولوژي افست چنين رنگهايي را ببينيد معني آن اينست كه آنها به عنوان رنگ هاي پنجم و اضافي بعد از چاپ CMYK بر روي كار چاپ شده اند.

برای سفارش بنر کلیک کنید
دیدگاه‌ها 0

*
*

آیا نیاز به راهنمایی دارید؟
پشتیبانی آنلاین ایتا